Designérská soutěž Rugvista!

2022

Soutěž

S HRDOSTÍ PŘEDSTAVUJEME VÍTĚZE ROKU 2021!

Jsme naprosto ohromeni obrovským počtem návrhů. Z více než 80 zemí jsme jich obdrželi celkem 5.500! Je to opravdová oslava umění a tvořivosti. Velmi si vážíme času, který všichni návrháři na přípravu svých příspěvků vynaložili. Děkujeme vám! Po hodnocení poroty veřejnost hlasováním vybrala 12 vítězů, kteří jsou představeni níže.

Se srdečným pozdravem
Tým designérské soutěže Rugvista
Dace Sietina

North Sea Microplastics Dace Sietina Nizozemsko Nizozemsko

Since 2010 I am a practicing artist in the Netherlands. I am an illustrator, painter and tutor at the Academy in Amsterdam. At this moment I am very engaged with topics as: Climate change, Refugees and Sustainability. This design shows harvested plastics with GPS coordinates as follows: 55° 27' 59.0364''N 6° 21' 17.7804'' E.

Marie Jakobsson

Pop retro Marie Jakobsson Švédsko Švédsko

Self-taught multi-artist from Vindeln, a small community in northern Sweden. I have mostly devoted myself to watercolor painting and have previously exhibited locally and, among other things, painted paintings for Hjältarnas Hus in Umeå. With inspiration from the 70's comes this poppy color click. Soft and lovely pattern with spring colors.

Eleftheria Kapsali

Μy house is the Universe Eleftheria Kapsali Řecko Řecko

Born in Athens, Architect and Artist, ruled by my dualities. Self-taught Artist, I have experimented in almost all kinds of art; I have participated in several exhibitions in Greece and abroad. The artwork highlights the Individual sustainability, as a necessity about making and sustaining a change in your life that you can be inspired about.

Aga Renes

WALLS01 Aga Renes Polsko Polsko

I studied product design at Academy of Fine Arts in Warsaw and used to work for almost 3 years at Studio Ganszyniec where I was responsible for product and furniture design. Now I work as a freelancer, based in Warsaw. The design is a tribute to the postmodern architecture of Ricardo Bofill, with intense, strong, contrasting patches of color.

Nora Koverman

Under The Carpet Nora Koverman Německo Německo

I am 28 years old and studied graphic design and illustration at Münster School of Design in germany. I like cheerful and colorful designs that brighten your mood and your day. Someone is quickly sweeping some leftover confetti under the carpet. The party is over, but the next one is sure to come.

Dana Duricekova

Faces Dana Duricekova Slovensko Slovensko

I am a graphic and product designer from Slovakia. I like to work with patterns and experiment with colors and forms. My artwork is inspired by nature, everyday life, and art. Design is inspired by women dressed in a mix of cold and warm colors.

Rebecka Hansson

Greenery Rebecka Hansson Švédsko Švédsko

I am a furniture design student from Sweden who loves to work in different materials and create magical interior design objects that make every home stand out. This design is a flirtation with the happy 20s which is clearly visible in the pattern and the color green is a symbol of a healthy planet.

Dulce Nunes

out of Dulce Nunes Portugalsko Portugalsko

I'm an interior designer and I like to customize pieces for projects, they are unique and differentiating touches. I like to take the rigidity out of geometric shapes, make them more fluid. They give a feeling of harmony and naturalness. I like solid, contrasting colors in rugs.

Julia Kononenko

People of constructivism Julia Kononenko Ukraine Ukraine

I am a young designer, graduated from Academy of Design with a degree in Industrial Design. I love to draw and create alone when near my cat and good music playing in the headphones, we create together something incredible. An unusual rug in the style of constructivism is an avant-garde trend in fine art from the 19th century.

Pernille Trøst Jaeger

Lifelines Pernille Trøst Jaeger Dánsko Dánsko

I graduated as an industrial designer specialized in fashion in 2008 and has worked with design ever since - both professionally and privately, designing graphics, fashion, board games, ceramics, paintings etc. Life rarely works in squares. Inspired by the spiral - symbolizing the rhythm of life, continuity, and motion.

Francine LeClercq

SHEEP Francine LeClercq Spojené státy americké Spojené státy americké

Born in France, Francine LeClercq is an artist and a designer. Her work draws from a range of media with projects varying in type, medium, scale and context. Her diversified portfolio includes projects in architecture, design, painting, and installations. You say wool? I say sheep ... Natural soft colors.

ČESTNÉ UZNÁNÍ

Kromě 11 vítězů na základě hlasování porota vybrala svůj nejoblíbenější design.

"The design is well executed in an artistic and captivating way. The way of working with different colors, blocks and lines creates an interesting approach and gives the design a fascinating look."

Josefina Tengvall

Movement 4 Josefina Tengvall Švédsko Švédsko

I have a master’s in fine arts in textile design from the Swedish school of Textiles in Sweden. I am also a painter. I explore expressions through abstract expressionism using intuition. Working with a wide range of material and techniques. I have composed a pattern based on geometrical shapes and movement in color.

Vybraní vítězové 2019

2019

PolskoAneta Doległo

2019

Hong KongSonniewing Yeung

2019

NizozemskoEden den Hertog

2019

PolskoPaula Grzybowska

2019

RuskoGuzel Garipova

2019

RuskoSasha Moiseeva

2019

IndieKAGITHAKARA ETHIRAAJI

2019

FranciePippa Shaw

2019

PolskoBeata Basińska

JAK JSME FINALISTY VYBÍRALI 2022

Letos jsme dostali více než 5 500 fantastických příspěvků. Vybrat 28 finalistů opravdu nebylo nijak snadné. Porota se při hodnocení řídila těmito kritérii: návrhářské schopnosti, jedinečnost a estetický dojem.

Porota

Nicklas Jansson

Spoluzakladatel / generální ředitel, Rumrum AB

Nicklas Jansson má zkušenosti s reklamou a marketingem a spolu s Magnusem Anderssonem otevřeli v roce 1997 obchod s nábytkem Rumrum. Zájem a poptávky v oblasti interiérového designu a koncepce se rozvinuly do výroby vlastního nábytku, který si získal pozornost a prodával se jak v severských zemích, tak i v zahraničí. S rostoucím počtem klientů se společnost Rumrum stala čistě designovou agenturou se zaměřením na koncepci interiérového designu a je kompletním dodavatelem nábytku a osvětlení. Rumrum je dnes jednou z největších agentur interiérového designu ve Skåne s rostoucími zakázkami v Kodani a Stockholmu.

Lisa Hilland

Designérka

Lisa Hilland vytváří současný design s poetickým nádechem a kombinuje vysoce moderní výrobní techniky s kvalitním řemeslným zpracováním. Mezi její aktuální klienty patří Konsthantverk, IKEA, Gärsnäs, Gemla, Design House Stockholm a Svenskt Tenn. „Jako designérce jsou přírodní materiály blízké jejímu srdci a Lisa je používá šetrným, udržitelným způsobem a vytváří design s dlouhou životností“.

Carin Terins

Nákupní a kreativní ředitelka společnosti Rugvista

Carin má na starosti jak kreativní, tak nákupní rozhodnutí pro jeden z největších světových online obchodů s koberci. Má dlouholeté zkušenosti se zaváděním koncepčních kreativních návrhů do prodeje pro několik komerčních společností.

Eva Boding

Výkonná ředitelka ve společnosti Edblad & Co AB

Eva pracuje jako výkonná ředitelka společnosti Edblad & Co AB, která nabízí šperky švédského designu s vysokou kvalitou za dostupnou cenu. Má dlouholeté zkušenosti s vedením a rozvojem spotřebitelských obchodních společností v oblasti digitalizace, brandingu a mezinárodního úspěchu s mezinárodně silnými značkami, jako jsou Gant, Filippa K a L’Oréal.

Beatrice Perlman Ewert

Manažerka udržitelnosti ve společnosti Rugvista

Beatrice má dlouholeté zkušenosti s prací v oblasti udržitelnosti v textilním průmyslu a v současné době pracuje na integraci udržitelnosti do podnikání jednoho z největších světových online obchodů s koberci. Má zkušenosti z nákupu a designu v mezinárodních módních společnostech a má velkou vášeň pro hledání komerčně atraktivních produktů, které berou v úvahu jak jejich environmentální, tak sociální dopad.

Podívejte se na vítěze z minulých ročníků

2019

RuskoGuzel Garipova

2018

Spojené královstvíFrancesca Vedovato

2017

BrazílieAdolfo Morandini Neto

2016

NěmeckoCornelius Comanns

2015

FinskoIiro A. Ahokas

2013

United StatesDeborah Velasquez

2012

ŠpanělskoKristina Pacesaite

2011

ŠvédskoBenno Arzt

2010

FrancieBernard Pouget

2009

ŠvédskoSara Larsson

2007

Itálie GRZEGORZ NOWOSZEWSKI

Outlet

Až 60% Sleva